Aspire, Achieve and Thrive

GOVERNING BODY

      Governing Body - 2018/19

Name

Category of Governor

Committees

Date Appointed

Term of Office Expires

Paul Cooke (Chair)

Co-opted

Resources

29/04/2018

28/04/2022

Andy Durrant

Co-opted

Resources

03/11/2017

02/11/2021

Georgina Keily-Theobald

Headteacher – Ex-Officio

Entitled to sit on all committees

N/A

N/A

Gillian Ellis

Parent

Education

26/04/2018

25/04/2022

Ian Pritchard

Co-opted

Resources

28/04/2015

27/04/2018

Chris Wiltshire (Vice Chair)

Co-opted

Education

29/04/2018

28/04/2022

Vacancy

Local Authority

 

 

 

Holly Worts

Staff

Education

15/02/2018

14/02/2022

Vacancy

Parent

 

 

 

Vacancy

Co-opted

Clerk to the Governors

Danny Holland

dannyholland@downland.wilts.sch.uk 

 

     GoverningBody Business &         Pecuniary Interests- 2918/19

 

Title

First Name

Surname

Governor at another Educational Establishment

Business Interest

Pecuniary Interest

Mr

Paul

Cooke

No

Lansdown HR Consultancy

Nil

Mr

Chris

Wiltshire

No

Nil

Nil

Mrs

Georgina

Keily-Theobald

No

Nil

Nil

Mr

Ian

Pritchard

No

Nil

Nil

Mrs

Gillian

Ellis

No

Nil

Nil

Mr

Andy

Durrant

Yes

Nil

Nil

Ms

Holly

Worts

No

Nil

Nil

 

     Governing Body Attendance                         2018/19

 

Title

First Name

Surname

Full Governing Body Meetings

Term1

Term 2

Term 3

Term 4

Term 5

Term 6

Mrs

Georgina

Keily-Theobald

√ 

A

 

 

 

Mr

Paul

Cooke

 √

√ 

 

 

 

Mr

Chris

Wiltshire

 √

 √

 

 

 

Mr

Ian

Pritchard

 A

 Ab

 

 

 

Mrs

Helen

Collier

P

 P

 n/a

n/a 

Mrs

Gillian

Ellis

 √

√ 

 A

 

 

Mr

Roy

Farrant

√ 

 √

n/a 

n/a 

n/a 

Mrs

Caroline

Walsh

√ 

 √

P 

n/a 

 n/a

Mr

Andy

Durrant

 √

 √

 

 

 

Ms

Holly

Worts

 √

 Ab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Key: √ = In attendance, A = Apologies Received, P = Part Attendance, Ab = Absent

 

    Governing Body Attendance                             2017/18

Title

First Name

Surname

Full Governing Body Meetings

Term1

Term 2

Term 3

Term 4

Term 5

Term 6

Mrs

Georgina

Keily-Theobald

 

Mr

Paul

Cooke

Mr

Chris

Wiltshire

 

Mr

Ian

Pritchard

 

Mrs

Helen

Collier

P

P

P

 P

Mrs

Sarah

Stewart

Ab

Ab

Ab

Ab

Ab

Ab 

Mr

Roy

Farrant

 

Ms

Kate

Lennox

P

P

Resigned

Mrs

Tanya

Rhodes

Resigned 

Mr

Andy

Durrant

-

Miss

Holly

Worts

-

-

-

 

Mrs

Caroline

Walsh

-

-

-

-

P

A

Key: √ = In attendance, A = Apologies Received, P = Part Attendance, Ab = Absent

 

  Governors who stepped down                            2018/19

 

Name

Category of Governor

Committees

Date Appointed

Appointment Ended

Mr Roy Farrant

Local Authority

Education

15/01/2016

10/02/2019

Mrs Helen Collier

Co-opted

Resources

29/04/2014

04/05/2019

 

Governors who stepped down – 2017/2018

Name

Category of Governor

Committees

Date Appointed

Appointment Ended

Ms Kate Lennox

Staff

Resources

15/01/2016

10/01/2018

 Mrs Tanya Rhodes

Associate 

Resources 

 

1/07/2018 

 

           Link Governors

 

Governor

Subject

Andy Durrant

Health & Safety

Gillian Ellis

SEN

Paul Cooke

Child Protection & Safeguarding

Andy Durrant

Literacy

Chris Wiltshire 

Math’s

Ian Pritchard 

Science

Whistleblowing

Chris Wiltshire

Equality

Chris Wiltshire

Governing Body Structure